Scena Casei de Cultură a găzduit astăzi cea de-a VI-a ediție a Festivalului Concurs de Tradiții și Obiceiuri “Datini la Români”, organizat de Liceul Toretic “Miron Costin” Pașcani, împreună cu Școala “Iordachi Cantacuzino” și Grădinița cu Program Prelungit nr 2. A fost un spectacol deosebit, cu elevi talentați și public numeros.
Nu mai puțin de 26 de formații de tineri și soliști de la școlile din oraș, din împrejurimi și chiar de mai departe, au arătat împreună că tradiția se păstrează și că nu-și va pierde farmecul odată cu trecerea anilor.
Rând pe rând au urcat pe scenă următorii:
Formație |
Școală |
Îndrumător |
Colindători C.P.A „Lângă iesle ne adunăm” |
Liceul Teoretic „Miron Costin Pașcani” |
Profesor Apostol Adriana |
Colindă, solist Popuțoaia Ștefania |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Slătinaru Laura |
„Jocul caprei” – Dumitriu Sîrghie Maria |
Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani |
Profesor Sorohan Marlena Cristina |
„Jocul căluțului” – Lupu Andra |
Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 |
Profesor Pantelimon V. |
Grup „Cantate Domino” – colinde |
Școala Gimnazială „Vasile Alecsandri”Mircești |
Profesor Blaj Domnica |
Grup „Angels” – urătură |
Școala Gimnazială Răchiteni |
Profesori Iacob Alina, Ghercă Cersasela și Spiescu Ionuț |
Grupa Mijlocie – Legenda Bradului de Crăciun |
Grădinița cu Program Prelungit nr. 3 |
Profesor Sava Elena |
Ansamblu „Florile Sălăuței” – Bistrița Năsăud |
Școala „Tiberiu Morariu”, Salva |
Profesor Furcea Doina |
„Datini și obiceiuri de Crăciun” – Miroslava Iași |
Grădinița cu program normal, Miroslava |
Profesor Vacaru Monica și Ioanichie Mariana |
„Dansul Crăciuneilor” |
Liceul Tehnologic „Mihai Busuioc” Pașcani |
Profesor Jugănariu Elena |
„Datini și obiceiuri strămoșești” |
Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 |
Profesor Mihalache Emilia |
„Cu și despre Moș Crăciun” – Ciucindău Ilinca și Pârlea Monica |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Ciobanu Mihaela |
„Plaiuri Hârtopene” – Colaj de datini, Meșter popular Voicu Marița |
Școala Gimnazială Hârtoape |
Profesor Tarcan Daniela Anișoara |
„Dansul căiuților” |
Liceul Economic „Nicolae Iorga”, Pașcani |
Profesorii Ipate Alina și Iacob Alina |
Colindă – solist Pavel Mălina Ioana |
Școala Gimnazială Iordachi Cantacuzino Pașcani |
Profesor Tănase Draga |
„A venit, a venit iarna” – Copcea Denisa și Mitrescu Medeea |
Liceul Teoretic „Miron Costin”Pașcani |
Profesor Grosu Marius |
Ansamblu „Tradiționalul” Valea Seacă – Capra, Ursul, Struțul, Malanca |
Liceul Tehnologic „Valea Seaca” |
Profesor Ungureanu Firuța |
„Poveste de Crăciun” – solist vocal Ghițu Daria |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Bârgoanu Claudia |
„Moș Crăciun, tot acasă va veni” – Pamfil Alexandru și Brudariu Bianca |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Bârgoanu Claudia |
Colindători – clasa I D |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Petrescu Nicoleta |
„Dansul măștilor” – clasa I D |
Școala Gimnazială „Iordachi Cantacuzino” Pașcani |
Profesor Rotaru Angela |
Solist Vocal Lica Flaviana |
Școala Arhimandrit Chiriac Nicolau, Vânători Neamț |
Profesor Borș Humulescu Elena Iulia |
„Ursul” |
Liceul Teoretic „Miron Costin” Pașcani |
Profesor Apostol Maria |
„Malanca” |
Liceul Teoretic „Bogdan Vodă”, Hălăucești |
Profesor Juncă Neculai |
„Dansul caprei”/ colindă solist vocal |
Liceul Teoretic „Miron Costin”Pașcani |
Profesor Ioniță Gabriela |
Profesoarele Sorohan Cristina, Rotaru Angela și Mihalache Emilia s-au ocupat de coordonarea întregului eveniment. La final, toți colindătorii și urătorii au primit diplome acreditate de Inspectoratul Școlar Județean, câte un colăcel și un pachețel cu dulciuri.
Câștigătorii premiilor I, II și III vor fi anunțati săptămâna viitoare. Premierea se va face pe trei nivele: grădiniță, nivel primar și nivel gimnazial.
{youtube}https://www.youtube.com/watch?v=a_ZjGxK-MfM&feature=youtu.be{/youtube}