News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Social

Cresc alocaţiile pentru sprijin familial

Guvernul a decis în şedinţa de ieri, prin Ordonanţă de Urgenţă, mărirea alocaţiei pentru sprijinul familiei, cu 42 de lei pentru fiecare copil, urmând ca de această măsură să beneficieze 500.000 de copii.

Potrivit ministrului Muncii, Rovana Plumb, a anunţat că măsura vizează 284.000 de familii cu un venit net lunar de până la 530 de lei pe membru de familie şi va intra în vigoare de la 1 noiembrie. „Impactul bugetar pentru cei 500.000 de copii înseamnă 20 de milioane, pentru 2014, şi 245 de milioane, pentru 2015”, a afirmat ministrul.

Rovana Plumb a subliniat că nu este vorba de mărirea alocaţiei de stat pentru copii, ci doar a celei de sprijin a familiei. „Toţi ceilalţi copii vor primi câte 42 de lei, aşa cum este stipulat în legislaţie în ceea ce priveşte alocaţia de stat”, a spus ministrul Muncii.

  

sursa ziarulevenimentul.ro

Citește și: {loadposition articlescategoryload}

 

Related posts

Un bolnav psihic a înjurat personalul medical de la Spitalul Municipal Pașcani, după ce a primit îngrijiri medicale

Oana

Ministrul Dezvoltării: Noi facilități pentru proprietari și o nouă abordare a programului de reabilitare a clădirilor cu risc seismic

Redacția

VIDEO: “Distanţarea socială” în interpretarea Jandarmeriei: 13 jandarmi într-o dubă fără măşti şi mănuşi

Redacția
Încarcă...