News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Conflict agravat între două state membre G20. India opreşte acordarea de vize pentru canadieni

India a suspendat joi acordarea de noi vize pentru cetăţenii canadieni şi a cerut guvernului de la Ottawa să îşi reducă prezenţa diplomatică în ţară, intensificând brusc o dispută declanşată de acuzaţiile premierului Justin Trudeau că serviciile de la New Delhi ar fi implicate în uciderea unui separatist sikh din Canada, relatează News.ro citând Reuters.

Narendra ModiFoto: Sotiris Dimitropoulos / Eurokinissi / imago stock&people / Profimedia

Ministerul indian de Externe a declarat că Ottawa nu a împărtăşit nicio informaţie specifică în legătură cu acuzaţiile făcute de Trudeau, deşi autorităţile de la New Delhi sunt dispuse să le analizeze, dacă le sunt furnizate. India este “dispusă să analizeze orice informaţie specifică, am transmis acest lucru părţii canadiene, am clarificat acest lucru, dar, până în prezent, nu am primit nicio informaţie specifică”, a declarat purtătorul de cuvânt al MAE indian.

  

O suspendare totală a vizelor de către India pentru o ţară occidentală este inedită şi marchează cel mai scăzut punct al relaţiilor dintre New Delhi şi Ottawa.

Anunţul a fost făcut la câteva ore după ce Înaltul Comisariat al Canadei din India a declarat că va “ajusta” temporar prezenţa personalului său în această ţară,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

USR ignoră Curtea de Apel și o lasă pe Lasconi fără fonduri. Se pregătește debarcarea ei, după primul tur

Redacția

Colecții întregi de artă, scoase la licitație! Ion Țuculescu și Theodor Aman, între artiștii preferați

Redacția

PSD cere șefei Comisiei Europene să scoată din calculul deficitului bugetar cheltuielile pentru sprijinirea Ucrainei și a Rep. Moldova

Redacția
Încarcă...