Europa şi-a stabilit marţi seara toate echipele care se califică direct la Cupa Mondială 2026, dar şi restul formaţiilor care vor juca barajul de calificare. Austria merge în America, după un meci cu emoții la Viena, împotriva Bosniei.
Pe Ernst Happel Stadion, bosniacii au deschis scorul prin lovitura de cap a lui Tabakovic, iar golul egalizator, care a trimis Austria la Mondiale, a venit destul de târziu, marcat de Gregoritsch, scrie News.ro.
Surpriza s-a produs în grupa C, unde scoţienii au început cu un gol marcat foarte repede de McTominay. Danezii au egalat prin Rasmus Jojlund, dar au rămas în zece din minutul 62, odată cu eliminarea lui Kristensen.
Shankland a readus gazdele în avantaj însă Dorgu a egalat pentru oaspeţi şi lucrurile păreau clare. Însă scoţienii nu au renunţat la luptă şi cu două goluri marcate în minutele de prelungire s-au impus cu 4-2 şi au terminat pe primul loc al grupei, cu 13 puncte. Danemarca trebuie să se mulţumească să joace barajul.
La Sevilla, în grupa E, Spania a primit primele două goluri din aceste calificări, dar, cu un rezultat de egalitate, încheie grupa pe primul loc, cu 16 puncte,
» Citește continuarea pe pagina autorului



