News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Atac major cu drone ucrainene asupra Moscovei, trei aeroporturi au fost închise temporar

Ucraina a atacat Moscova duminică cu cel puţin 32 de drone, forţând autorităţile să închidă temporar trei aeroporturi din oraş, au anunţat oficiali ruşi, în ceea ce a fost cel mai mare atac ucrainean cu drone asupra capitalei ruse de până în prezent, relatează agenția Reuters, citată de Agerpres.

Apărarea rusă aeriană a distrus 32 de drone care se îndreptau spre Moscova deasupra districtelor Ramenskoie şi Kolomenski din regiunea Moscova, precum şi deasupra oraşului Domodedovo, unde se află unul dintre cele mai mari aeroporturi din capitală, a anunţat primarul Serghei Sobianin.

„32 de drone care zburau spre Moscova au fost distruse”, a spus Sobianin. El susţine că atacurile nu au produs pagube, deşi agenţia rusă federală de transport aerian a anunţat că aeroporturile Domodedovo, Şeremetievo şi Jukovo au reorientat zborurile către alte destinaţii.

O persoană a fost rănită în atacurile ucrainene cu drone.

  

Aeroporturile şi-au reluat între timp operaţiunile, a anunţat Rosaviaţia.

Moscova şi regiunea înconjurătoare, cu o populaţie de peste 21 de milioane de oameni, este una dintre cele mai mari zone metropolitane din Europa, alături de Istanbul.

Districtul Ramenskoie, aflat la circa 45 km sud-est de Kremlin,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Proiect de lege al UDMR care reglementează identitatea şi sexul copilului la naştere DOCUMENT

Redacția

Netanyahu ordonă Mossad-ului un plan de acțiune pentru prevenirea violențelor la evenimentele sportive, după atacurile asupra suporterilor evrei din Amsterdam

Redacția

Kuleba: Cel mai ambițios scop al negocierilor cu Rusia, așteptate marți, este încetarea focului

Redacția
Încarcă...