
Votul dat pentru alegerea viceprimarului din comuna Lespezi, l-a lăsat fără mandatul de consilier local pe unul din cei doi aleși din USR, ce face parte din legislativul local.
Este vorba despre Gheorghiță Ștefan, cel care deținea mandatul de consilier local ca urmare a alegerilor locale din iunie 2024.
Organizația USR Iași i-a retras la data de 11 martie 2026 ordinul de încetare, pe motiv că nu a respectat decizia formațiunii politice, prin care a interzis celor doi aleși locali din Consiliul Local Lespezi, de a participa la votul pe marginea proiectului de alegere a viceprimarului Ciprian Apostol.
Prefectul județului Iași a emis ordinul de încetare de drept a mandatului lui Gheorghiță Ștefan, începând cu data de 6 martie.
Din informațiile noastre alesul local va cere în instanță suspendarea ordinului prefectului județului Iași și se va judeca pentru a rămâne pe funcție.

