

Alin Candrea, șoferul de TIR care a provocat accidentul de la Lețcani, ar fi părăsit țara înainte de a fi audiat. Totul a ieșit la iveală înainte cu câteva zile când, pe un grup de Facebook din Suceava, un coleg de-al bărbatului avea să anunțe că Alin Candrea a „fugit”.
Reporterii BZI au încercat să afle de ce a dispărut. Din câte se pare, acesta ar fi plecat pentru a nu ajunge să dea piept cu legea. Având în vedere gravitatea accidentului pe care l-a provocat, s-a gândit cel mai probabil că ar putea fi plasat sub o măsură privativă de libertate. Trebuie precizat faptul că acesta nu avea nicio interdicție de a părăsi țara. Apropiații bărbatului, contactați de reporterii BZI, au evitat să ofere un răspuns clar ce ține de dispariția lui.
„Nu l-am mai văzut, el are permis de conducere, poate a plecat în cursă”, a spus un apropiat de-al lui Alin Candrea.
Reporterii BZI l-au contactat în repetate rânduri, însă acesta are telefonul închis.
Candrea ar fi dispărut înainte de a fi audiat. Spunea că nu poate pune capul pe pernă
În urmă cu ceva timp, Alin Candrea a acceptat să discute cu reporterii BZI despre tragedie. În dimineața din data de 19 aprilie 2023, Alin Candrea a plecat la muncă. Nu s-a gândit că va fi o astfel de zi. A plecat cu gândul că va descărca lemnele în comuna Bivolari, acolo unde avea comandă și că va ajunge la familia care îl aștepta acasă. Dar în jurul orei 10:30 s-a întâmplat nenorocirea și, într-o clipă, micuțul Luca a murit, iar tatăl său, Ciprian Ionuț, și copilul de 6 ani au ajuns în stare gravă la spital. Din păcate, lucrurile s-au sfârșit într-un mod tragic, cum nu s-a mai întâmplat vreodată în 16 ani, de când lucrează ca șofer de TIR.
continuare pe bzi.ro


