News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
AdministrațieLocal

Situația concursurilor de management la CSM, Casa de Cultură și Biblioteca din Pașcani. Documentații în actualizare și obstacole birocratice


Organizarea concursurilor pentru conducerea principalelor instituții aflate în subordinea Consiliului Local Pașcani se află în diferite stadii de pregătire, subiectul fiind dezbătut intens în ultima ședință a legislativului local. În timp ce la instituțiile de cultură se actualizează documentațiile pentru concurs, situația de la Clubul Sportiv Municipal (CSM) se dovedește a fi mult mai complexă din punct de vedere administrativ.Discuțiile pe această temă au fost provocate de Vlad Macovei, liderul Grupului de consilieri PSD, care s-a interesat de stadiul organizării concursurilor, având în vedere că legislativul local a aprobat, la propunerea sa, un termen limită pentru finalizarea acestora.

„Domnule primar, când se va organiza concursul la CSM? Ați spus undeva până în luna a VI-a, dacă nu greșesc. Ar trebui făcute toate și la Casa de Cultură și la Bibliotecă. Întrebarea este dacă se lucrează, se face ceva, se întâmplă în sensul ăsta?”, a întrebat Vlad Macovei, consilier local.


În ceea ce privește Casa de Cultură „Mihail Sadoveanu” și Biblioteca Municipală ”Leonard Gavriliu”, reprezentanții executivului au precizat că se lucrează la documentațiile necesare pentru scoaterea posturilor la concurs. Potrivit declarațiilor viceprimarului, documentația pentru Casa de Cultură fusese realizată încă de anul trecut, însă a expirat și trebuie actualizată cu indicatorii financiari și de performanță pentru anul în curs. În același timp, se speră ca și documentația aferentă concursului pentru Bibliotecă să fie finalizată tot în cursul acestei luni.Organizarea unui concurs pentru conducerea CSM întâmpină dificultăți legale. Spre deosebire de un post clasic de management care funcționează pe baza unui contract de mandat pe patru ani (cu indicatori clari de performanță), actualul director al CSM este angajat cu un contract de muncă pe perioadă nedeterminată. Din acest motiv, postul său nu poate fi scos la concurs și nici nu poate fi demis direct, existând riscul acționării în instanță.


„La Casa de Cultură și Bibliotecă vom veni luna aceasta cu actualizarea documentație pentru concurs. La Clubul Sportiv e un pic mai greu pentru că ar trebui să facem o nouă organigramă în care să trecem în organigramă funcția de manager, pentru că acolo avem un director care are contract pe perioadă nedeterminată. Teoretic trebuia să fie cu contract de mandat cu indicatori de performanță pe 4 ani”,
a explicat Claudiu Bodoașcă, viceprimarul Municipiului Pașcani.

  


Pentru a debloca situația, administrația a propus o soluție de reorganizare. Mai exact, Consiliul de Administrație al CSM trebuie să întocmească și să aprobe o nouă organigramă în care să fie prevăzută și înființată oficial funcția de „manager”. Conducerea Primăriei va pune presiune pentru ca această nouă organigramă să fie adusă pe ordinea de zi a Consiliului Local până la sfârșitul lunii mai. Finalizarea acestui demers este considerată urgentă, având în vedere apropierea sezonului estival și necesitatea gestionării bazinului de înot și a ștrandului municipal. Doar după înființarea funcției pe noua organigramă se va putea da drumul procedurilor legale de concurs pentru postul de manager al Clubului Sportiv Municipal.

Related posts

Secretarul Primăriei Pașcani are cunoștință de documentațiile depuse pentru eliberarea titlurilor de proprietate! Iată ce rol important joacă!

Marius Parteni

Marius Pintilie după înființarea serviciului Permise – Înmatriculări:”Vrem să readucem la Pașcani cele mai importante instituții”! (VIDEO)

Marius Parteni

Din luna mai, patru fântâni arteziene vor fi puse în funcțiune.  Pentru alte două se caută soluții de reabilitare (FOTO)

Oana
Încarcă...