

Sărbătoarea Izvorului Tămăduirii a fost marcată astăzi la bisericile din municipiul Pașcani, unde numeroși credincioși au participat la Sfânta Liturghie. Astăzi este o tradiție ca de Izvorul Tămădurii să se sfințească mormintele și să se dea de pomană pentru sufletele celor adormiți.
După slujbă, zeci de pășcăneni cu coșurile încărcate cu bucate pascale s-au dus la mormintele din cimitirul municipal, în care se odihnesc părinți, rude sau persoane dragi, iar alții pentru a primi de pomană.
Izvorul Tămăduirii este o sărbătoare închinată Maicii Domnului și este celebrată în fiecare an în prima vineri după Paște. Tradiția amintește de o minune petrecută în apropierea Constantinopolului, unde un izvor cu apă ar fi adus vindecare unui orb. De atunci, apa sfințită în această zi este asociată cu vindecarea trupului și sufletului.

