Național

Roland Garros: A doua favorită, calificare în sferturi – Duel belaruso-ucrainean – Rezultatele zilei la feminin

Aryna Sabalenka (2 WTA) a trecut cu bine de optimile de finală ale turneului Roland Garros, după ce a învins-o pe americanca Sloane Stephens (30 WTA), scor 7-6(5), 6-4.

Aryna SabalenkaFoto: Matthieu Mirville / Zuma Press / Profimedia

Aryna Sabalenka, duel cu Elina Svitolina în sferturi la Roland Garros

Primul set a avut un scenariu rar întâlnit. Sabalenka a început perfect și a condus cu 5-0. Stephens a revenit incredibil, a câștigat și ea cinci gameuri consecutive și a egalat situația.

Ajuns la tiebreak, primul set s-a încheiat cu victoria jucătoarei din Belarus, după 7-5.

Setul al doilea s-a jucat pe contre până la 4-4, de unde Sabalenka s-a distanțat și a obținut calificarea în următorul tur, după o oră și 43 de minute de joc.

În sferturile de finală, campioana de la Australian Open o va întâlni pe ucraineana Elina Svitolina (192 WTA).

Turneul de la Roland Garros se dispută în perioada 28 mai – 11 iunie, are premii totale în valoare de 49.6 milioane de euro, iar aceasta este ediția cu numărul 127. Campionii en-titre sunt Iga Swiatek și Rafael Nadal (de 14 ori câștigător la Paris).