
Locuitorii din Valea Lupului, un sat lipit de Iaşi, au protestat, duminică, mărşăluind pe două treceri de pietoni ce străbat E 583 pe raza localităţii lor.
Oamenii au vrut să atragă astfel atenţia asupra necesităţii construirii unor pasarele pietonale care să deservească zona, în condiţiile în care, în ultimii ani, mai multe persoane au fost lovite când traversau pe trecere. Unul dintre protestatari a adus un sicriu de mărimea unui copil, pentru a atrage atenţia astfel că nenorocirea unui accident pe trecerile de pietoni din Valea Lupului poate lovi orice familie din comunitatea lor. „Eu ies să protestez pentru că nu vreau să transformăm Valea Lupului într-un cimitir în care să ne plângem copiii, fraţii, părinţii şi prietenii. La cât de indiferente sunt autorităţile, în câţiva ani vom ajunge cea mai depopulată comună din ţară şi asta nu pentru că ne pleacă locuitorii ci pentru că cineva îi trimite în Rai“, a spus Liviu Dulgheru, locuitor în Valea Lupului.
continuare pe www.adevarul.ro

