Nu puțini sunt oamenii care în perioada rece și nu numai, stau pe străzile municipiului Pașcani. De cele mai multe ori, ca să nu înghețe de frig iarna, Primăria este nevoită să îii cazeze în Spitalul Municipal de Urgență. Pentru a găsi o soluție a acestei probleme, administrația locală dorește să construiască în următorii ani un Centru Multifuncțional de Servicii Sociale.
Din acest motiv, pe ordinea de zi a ședinței de Consiliu Local ce va avea loc pe data de 27 august la Primăria Pașcani, se află un proiect privind stabilirea destinației unui teren în suprafață de 1.100 mp, situat pe strada Aurora. Mai exact, terenul se află situat la capătul stadionului Siretul.
Conform expunerii de motive din proiect, pe parcursul anului 2013, la nivelul Serviciului de Asistență Socială a fost înregistrată o problematică socială diversă, de la grupul persoanelor fără adăpost, la cel al copiilor cu părinți plecați la muncă în străinătate și până la cel al victimelor violenței în familie.
Astfel, pentru demararea procedurilor de elaborare a unui proiect social, privind înființarea centrului multifuncțional, având ca sursă de finanțare fondurile structurale accesibile perioadei 2014-2020 și cofinanțare din bugetul local s-a identificat terenul de 1.100 mp pe strada Aurora, pentru construirea acestui obiectiv.
Citește și {loadposition articlescategoryload}


