
Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Târgu Frumos au desfășurat, pe 14 aprilie, activități educativ-preventive în rândul elevilor, în cadrul proiectului „Fii responsabil”. Acțiunile s-au desfășurat la Școala Gimnazială „Garabet Ibrăileanu” și la Liceul „Ion Neculce” din Târgu Frumos și au avut ca scop conștientizarea riscurilor din trafic și formarea unui comportament responsabil în rândul tinerilor.
Elevii au primit informații esențiale despre cum pot evita să devină victime în calitate de pietoni, pasageri sau viitori șoferi. În plus, polițiștii le-au prezentat aparatura folosită în activitățile rutiere, precum etilotestul și aparatul DrugTest, explicându-le modul de funcționare și scopul acestora.
„La data de 14 aprilie a.c., în cadrul proiectului “Fii responsabil”, poliţiştii din cadrul Poliției Orașului Târgu Frumos au organizat şi desfăşurat activități educativ-preventive, la Școala Gimnazială „Garabet Ibrăileanu” și la Liceul „Ion Neculce”, ambele din orașul Târgu Frumos.
În cadrul activităților, au fost prezentate informații pentru evitarea victimizării în calitate de pieton, pasager și conducător auto.
De asemenea, a fost prezentată aparatura din dotarea poliției rutiere, respectiv aparatul etilometru și aparat drug test.
La activitate au participat 32 de elevi și 3 cadre didactice.”, a transmis IPJ Iași.
Activitățile vor continua în mai multe unități de învățământ din zonă, ca parte a eforturilor poliției de a promova siguranța rutieră în rândul tinerilor.


