
Familia Cozma şi-a botezat duminică, 29 octombrie, cvadrupleţii veniţi pe lume în luna august. Slujba a fost oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu ÎPS Teofan, mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.
Cei patru bebeluşi ai familiei Cozma au fost creştinaţi în biserica din satul Buda, comuna Lespezi. Ceremonia religioasă a avut loc duminică, 29 octombrie, şi a fost oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu ÎPS Teofan, mitropolitul Moldovei şi Bucovinei. „Părintele mitropolit ne-a botezat copiii ieri, la biserica din sat. Toate pregătirile pentru slujba de botez au fost făcute de părintele protopop de la Paşcani. Copiii sunt acasă cu noi de trei săptămâni, de când au fost externaţi. Sunt foarte bine, sănătoşi şi voioşi”, a precizat Constantin Cozma, tatăl copiilor.
Irina Cozma, o femeie în vârstă de 29 de ani, a născut două fete şi doi băieţi pe 10 august, la Spitalul Municipal Paşcani. Femeia a născut în a 32-a săptămână de sarcină. Mama cvadrupleţilor a relatat că se ştia însărcinată cu gemeni, nu cu cvadrupleţi. „Eu am fost la câteva controale şi mi-au spus că am gemeni, numai că la spital după ce am născut doi copii, au mai venit încă doi. Când l-am sunat pe soţul meu la Bucureşti să-i spun vestea a zis «Doamne, cum este posibil» şi şi-a făcut cruce. Copiii sunt bine, sănătoşi“, a precizat mama copiilor.


