RCAST.NET
Național

Mai mult nu s-a putut: România, remiză albă cu Bulgaria, într-un amical de pregătire pentru EURO 2024

Naţionalele de fotbal ale României şi Bulgariei au terminat la egalitate, 0-0, marţi seara, într-un meci amical jucat pe Stadionul Steaua din Bucureşti, penultimul test al tricolorilor înaintea EURO 2024.

Tricolorii nu au reuşit să se impună în faţa unei rivale tradiţionale, care nu s-a mai calificat de mult timp la un turneu final.

Echipa României, cu mai puţin de două săptămâni înaintea debutului său la turneul final al Campionatului European din Germania (14 iunie-14 iulie), nu a reuşit să impresioneze, ratând şi un penalty în repriza secundă.

România a făcut o primă repriză destul de bună, oaspeţii neavând nicio ocazie clară de gol.

Citiți și:
Edi Iordănescu, după egalul României cu Bulgaria: Este un test şi trebuie tratat ca atare. În linii mari ştim ce avem de făcut

Echipa pregătită de Edward Iordănescu a fost aproape de deschiderea scorului în min. 3, când, după o combinaţie frumoasă cu Dennis Man, Răzvan Marin a şutat la colţul scurt, dar portarul Diulgherov a respins.

Man a creat şi el pericol în min. 20, dar şutul său a fost blocat de Alex Petkov.