




Municipiul Pașcani a îmbrăcat haine de sărbătoare în prag de miezul nopții, când sute de locuitori s-au îndreptat către lăcașurile de cult din oraș și din suburbii pentru a primi Sfânta Lumină.
O afluență de credincioși a fost înregistrată la Catedrala „Pogorârea Sfântului Duh” din centrul orașului. Platoul din fața lăcașului de cult s-a umplut de tineri, bătrâni și familii cu copii, toți așteptând momentul în care soborul de preoți a rostit chemarea: „Veniți de luați Lumină!”. Străzile au fost transformate într-un râu de lumânări aprinse, simbol al biruinței vieții asupra morții.
La Biserica ”Înălțarea Domnului”, curtea lăcașului de cult s-a umplut de oameni cu lumânări aprinse, apoi aceștia au mers la mormintele celor dragi pentru a duce lumină.
La Biserica „Sfinții Voievozi”, monument istoric din Pașcani, slujba de Înviere a fost oficiată de protopopul Gheorghe Muraru și părintele Eugen Ungureanu. Cei doi au oferit Sfânta Lumină credincioșilor prezenți, respectând tradiția de Paște în cadrul acestui lăcaș de cult simbolic pentru oraș.
Aceeași atmosferă de sărbătoare a fost prezentă în toate celelalte biserici din Pașcani și din suburbii, unde credincioșii au participat la slujbă, au primit Sfânta Lumină și au sfințit coșurile cu bucate conform tradiției.


