Național

„Gol de aur” reușit aseară în Liga Campionilor de un fotbalist născut în zona Pașcani (VIDEO)

Alexandru Creţu, fotbalistul din Valea Seacă, care a trecut prin curtea CSM Pașcani și Poli Iași, a fost eroul lui Maribor în returul cu AIK Stockholm din turul 2 preliminar din UEFA Champions League, notează DigiSport.

Mijlocașul a înscris un adevărat gol de aur în prelungirile partidei. A fost 2-1 în tur, iar suedezii au deschis scorul după doar 4 minute. Larsson a marcat pentru 2-0 în minutul 61, însă slovenii au reușit să împingă meciul în prelungiri după golul lui Kotnik din minutul 91.

Egalitate după timpul regulamentar, iar Elyounoussi a readus speranţa pentru AIK. Cu trei minute înainte de final, Alexandru Creţu a marcat golul providenţial – a fost 4-4 la general, dar Maribor merge mai departe grație golurilor mai multe date în deplasare.

Rosenborg va fi viitoarea adversară a echipei la care evoluează fostul mijlocaș de la Poli Iaşi. Norvegienii au trecut de Bate Borisov, deşi pierduseră cu 1-2 în Belarus. Rosenborg s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate în ultimele 20 de minute. Bate merge în Europa League unde va juca cu Sarajevo.