
Primăria Municipiului Pașcani încurajează implicarea civică în întreținerea spațiilor verzi printr-un program dedicat cetățenilorcare doresc să contribuie la înfrumusețarea orașului. În cadrul conferinței de presă săptămânale, de joi, 22 mai 2025, viceprimarul Claudiu Bodoașcă a precizat că, lista cu persoanele care au solicitat flori gratuite a fost deja centralizată și transmisă către Sera municipiului.
„Săptămâna aceasta a fost centralizată și transmisă la Sera municipiului Pașcani lista cu persoanele care doresc să primească flori gratuit pentru înfrumusețarea domeniului public din fața locuinței, a blocurilor. De săptămâna viitoare, cei care au făcut cereri vor fi sunați de către angajații de la Serviciul Seră și Spații Verzi, pe rând, să vină să ridice florile de la seră”, a anunțat viceprimarul Claudiu Bodoașcă.
Inițiativa vizează atât gospodării individuale, cât și asociații de proprietari, iar scopul este de a crea un mediu urban mai plăcut, cu implicarea directă a comunității. Potrivit reprezentanților administrației locale, cetățenii vor primi diverse tipuri de flori decorative, în funcție de disponibilitatea din seră.
Distribuirea plantelor va fi organizată, pentru a evita aglomerația și pentru a permite o gestionare eficientă a resurselor. Cei care s-au înscris pe listă vor fi contactați telefonic și invitați să se prezinte în zilele și intervalele orare stabilite de Serviciul Seră și Spații Verzi.



