Sport

Final de playoff cu înfrângere. FCM Dorohoi – CS Kosarom Pașcani 3-2

Ultima etapă din playofful pentru promovare dedicat formațiilor din Liga a III a, s-a desfășurat ieri. Gruparea locală de fotbal CS Kosarom s-a deplasat la Dorohoi, unde gazdele aveau deja locul asigurat pentru campionatul viitor în Liga a II a.

Cu toate acestea, formația gazdă a arătat că își dorește încă o victorie pentru o promovare la cât mai multe puncte diferență față de principala contracandidată, Petrotub Roman. Pășcănenii deschid scorul în minutul 11 prin atacantul Nemțanu, ca 3 minute mai târziu Sandu să egaleze din penalty. Gazdele presează iar Alexandru Marin înscrie de două ori în minutele 20 și 37. Același Nemțanu reduce din diferență în minutul 42. În partea a doua nici o formație nu mai marchează, astfel după 90 de minute FCM Dorohoi – CS Kosarom 3-2, iar pășcănenii termină playoful pe locul 5 al clasamentului.

În celelalte partide, Petrotub Roman a pierdut acasă cu 3-1 în fața celor de la Cetatea Târgu Neamț iar Știința Miroslava și-a adjudecat toate cele 3 puncte în deplasarea de la Pojorâta, după victoria cu 1-0.