News FM 89.1 Mhz Pașcani
ASCULTĂ LIVE
RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Poliție

Decizie soc! Masinile de politie neinscriptionate, dar dotate cu radar, devin legenda! Din Iasi, deja incep sa dispara

“Sperietorile” Politiei Rutiere neinscriptionate, care dau fiori reci soferilor atunci cand aud de ele, s-au imputinat. Politistii rutieri promit ca nu se dau batuti si isi vor reinnoi flota.

Doua dintre “sperietorile” Politiei Rutiere au disparut din peisaj. Renumitele autospeciale neinscriptionate aflate in dotarea Serviciului Politiei Rutiere, din cauza carora mii de soferi au ramas fara permis si au primit amenzi colosale, au fost scoase din uz. Este vorba despre autovehiculele marca Dacia Logan (IS 09 MSP si IS 09 MYV). 

“MSP-ul a fost dat la casat, iar MYV-ul nu-l mai putem scoate la strada, ca ne facem de tot rasul. Curge rugina din el. El nu mai iese pe strada si urmeaza sa fie si el casat”, au precizat surse din cadrul Politiei Rutiere. In judetul Iasi, atat la Biroul Drumuri Nationale si Europene, cat si la Biroul Rutier, ambele din Serviciul Politiei Rutiere erau sapte astfel de autospeciale neinscriptionate. 

  

Este vorba despre autoturismele Opel Astra H, de culoare rosie, cu numarul de inmatriculare IS 05 WTE, Opel Astra H, tot de culoare rosie, cu numarul de inmatriculare IS 10 FZD, un Ford Focus de culoare albastra cu numarul B 87 LTK, autoturismul marca Dacia Logan de culoare albastra, cu numarul de inmatriculare IS 54 VMW si alte doua masini Dacia Logan, ambele albe, cu numerele de inmatriculare IS 09 MSP si IS 09 MYV. Dintre acestea, acum a mai ramas doar cinci. Desi unii conducatori auto le contesta, politistii isi fac in continuare treaba. 

“Legea permite folosirea lor. Toate Inspectoratele Judetene de Politie folosesc astfel de radare neinscriptionate”, au mai precizat politistii rutieri. Cu toate acestea, politistii rutieri sustin ca nu se lasa “descoperiti” la capitolul “masini neinscriptionate” si ca in urmatoarea perioada isi vor mari flota de “sperietori”. Ei au refuzat insa sa spuna cu cate autospeciale.
 

 

Viteza, principala cauza a accidentelor rutiere
 

 

Viteza excesiva ramane in continuare una dintre principalele cauze de producere ale accidentelor rutiere, motiv pentru care politistii rutieri organizeaza frecventactiuni de prevenire. Cei mai multi vitezomani sunt “pescuiti”, insa, cu ajutorul autospecialelor dotate cu aparate radar, mai ales ca unele dintre ele nu sunt inscriptionate. Pentru ca soferii le memoreaza numerele, marca si culoarea si reusesc astfel sa fuga de ele, politistii le schimba periodic numerele de inmatriculare. 

Cu toate ca masinile neinscriptionate au devenit celebre in randul soferilor, pe oamenii legii nu ii deranjeaza acest aspect si sustin ca fac prevenire. Aceasta reprezinta un factor important in activitatea lor. Atunci cand se afla ca o autospeciala neinscriptionata patruleaza intr-o anumita zona, soferii reduc viteza si, in acest fel, scad sansele producerii unui eveniment rutier. 

Desi se insista mult pe actiunile de control si prevenire, oamenii legii incearca sa fie de fiecare data cu un pas inaintea conducatorilor auto. Ei fac zilnic actiuni de prevenire si cu toate acestea nu inchid ochii atunci cand conducatorii auto apasa pedala de acceleratie pana la fund. De asemenea, soferii si-au unit fortele pentru a fi siguri ca nu le scapa nicio autospeciala a rutierilor si au format un grup pe o pagina de socializare, pentru a fi informati la orice ora din zi si din noapte unde se afla echipajele Politiei Rutiere. 

Sursa: bzi.ro

Related posts

Dispozitivul găsit în pădurea Valea Seacă nu este o dronă militară. Primele concluzii ale anchetei Parchetului

Redacția

El e șoferul de TIR, din Vadu Moldovei, care a ucis o fetiță de un an și 9 luni și pe mama ei. A mers pe contrasens pe autostradă

Redacția

Primarul Bacăului, Romeo Stavarache, a fost reţinut, , reţinut de DNA pentru o mită de peste 500.000 euro. Cum încasa edilul “taxa de stâlp”

Redacția
Încarcă...