RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Sănătate

Cum să dai jos ce ai pus pe tine de Sărbători? „Atenție, nu înfometare!”: sfaturile unui nutriționist ieșean. Sălile de sport, luate cu asalt

Sărbătorile au trecut, iar întrebarea care revine în fiecare an este: cum scăpăm de kilogramele în plus acumulate în această perioadă? Potrivit reprezentanților sălilor de fitness din Iași, interesul pentru abonamente este deja în creștere, iar cererea la început de an devine tot mai mare de la an la an.

Aceștia observă că mulți studenți fie revin la sală și își reînnoiesc abonamentele, fie decid, după sărbători, să înceapă pentru prima dată antrenamentele. Rada Baltag (foto jos), nutriționist și dietetician din Iași, subliniază că alimentația joacă un rol esențial în procesul de slăbire, în timp ce sportul, deși important, contribuie doar în proporție de 10-15%.

Reducerea porțiilor la dimensiuni normale

Nutriționistul recomandă ca, după perioada sărbătorilor, marcată de un program alimentar dezorganizat și mese îmbelșugate, tranziția să se facă treptat către un program de mese bine stabilit. Este util să includem una-două gustări între mese pentru a susține această perioadă de adaptare.

Totodată, nutriționistul precizează că mesele ar trebui să fie consumate la intervale regulate și să devină parte dintr-o rutină firească. De asemenea, se recomandă reducerea porțiilor la dimensiuni normale, fiind atenți la aportul de grăsimi, sare și zahăr, în special zahărul rafinat. Mesele ar trebui simplificate, preferând alimente precum carne slabă, respectiv de pui, curcan sau pește slab, însoțită de o garnitură de legume. Acestea pot fi asezonate cu condimente, puțin ulei și zeamă de lămâie pentru a adăuga savoare.

  

Este esențial să revenim treptat la activitatea fizică

Nutriționistul-dietician ieșean Rada Baltag recomandă renunțarea definitivă la sosurile și dressingurile bogate în grăsimi, care sunt frecvente în perioada sărbătorilor, precum maioneza sau sosurile grele. Dacă simțim nevoia unui element care să lege preparatele, putem opta pentru iaurt grecesc sau o vinegretă mai ușoară. Un alt aspect important este hidratarea corespunzătoare. După perioada sărbătorilor, când consumul de alcool a fost adesea mai ridicat, corpul are nevoie de rehidratare pentru a se reface. Nutriționistul spune că o hidratare optimă sprijină procesele metabolice și stimulează metabolismul. De asemenea, este esențial să revenim treptat la activitatea fizică. Pentru persoanele sedentare, Rada Baltag sugerează să înceapă cu plimbări ușoare, iar dacă aleg să meargă la sală, să opteze inițial pentru activități precum mersul pe bandă sau exerciții simple de gimnastică, urmând să crească intensitatea treptat.

continuare pe ziaruldeiasi.ro

Related posts

Un sondaj de opinie arată că majoritatea britanicilor doresc o nouă taxă aplicată producătorilor de alimente ultraprocesate și junk food

Redacția

De vorbă cu strada (12 Februarie 2016): DESPRE SĂNĂTATE ȘI SITUAȚIA SPITALULUI MUNICIPAL DE URGENȚĂ PAȘCANI / CIVISMUL ȘI REFERENDUMUL APAVITAL

Redacția

A apărut pepenele de iarnă care crește pe boltă asemenea strugurilor! Iată ce spun cercetătorii români

Redacția
Încarcă...