RCAST.NET
NewsPascani.com Pașcani, Târgu Frumos, Iași
Național

Corupția, trecută pe hârtie, dar ignorată în practică. Ce lipsește din Strategia Națională de Apărare

Noua Strategie Națională de Apărare reprezintă un pas important înainte față de strategiile anterioare, având o structură mai clară și o abordare apropiată de standardele internaționale, însă fără modificări legislative și alocări de fonduri nu va putea fi pus în practică, atrage atenția Profesorul de științe politice Radu Carp.

FOTO Shutterstock

FOTO Shutterstock

Radu Carp: „Este un pas foarte important înainte față de strategiile anterioare”

  

Profesorul de științe politice Radu Carp a evidențiat că, spre deosebire de strategiile de securitate anterioare, documentul prezentat de Nicușor Dan are o structură mult mai clară. În opinia analistului, ar fi fost utilă și integrarea unui studiu privind percepția populației asupra amenințărilor și riscurilor de securitate.

„Nu este o formă perfectă. Eu compar documentul cu alte strategii elaborate la nivel internațional, cum sunt cele discutate la summiturile de la Davos sau în cadrul Conferinței de Securitate de la München. Totuși, este un pas foarte important înainte față de strategiile anterioare. Structura mi se pare mult mai clară, iar riscurile identificate corespund realităților actuale.

În România nu există, din câte știu, sondaje care să arate cum vede populația principalele amenințări la adresa securității naționale. Ar fi fost util ca strategia să fie prefațată de un astfel de studiu,

 » Citește continuarea pe pagina autorului

Related posts

Amenzi uriaşe pentru românii care stau la bloc şi au termopane

Redacția

Undă verde pentru intrarea României în Schengen. Ultimul hop, votul JAI

Redacția

Germania: Fost colonel al lui Bashar al-Assad, condamnat la închisoare pe viață pentru crime împotriva umanității

Redacția
Încarcă...