RCAST.NET
Național

Chelsea, al treilea eșec din ultimele 4 etape – Campioana en-titre, victorie cu emoții pe terenul unei nou promovate

Chelsea a suferit a treia înfrângere din ultimele 4 etape de Premier League. Formația antrenată de Mauricio Pochettino a fost învinsă și duminică, în deplasare, pe terenul celor de la Everton, scor 2-0.

Mauricio Pochettino, ChelseaFoto: Paul Terry / Zuma Press / Profimedia

Everton a învins-o pe Chelsea – Manchester City, revenire în duelul cu Luton

Everton a legat a treia victorie consecutivă fără gol primit în Premier League, după ce s-a impus duminică în fața lui Chelsea, pe Goodison Park.

Formația pregătită de Sean Dyche s-a concentrat mai mult pe defensivă în prima repriză, însă în partea a doua a jocului a deschis scorul, grație reușitei înscrise de Abdoulaye Doucoure (min 54).

Echipa lui Pochettino a încercat să evite eșecul pe final, însă norocul nu a fost de partea alb-albaștrilor. Tot gazdele au fost cele care au marcat, Dobbin (min 90+2).

În aceeași zi, Manchester City a câștigat, cu emoții, pe terenul nou promovatei Luton, scor 2-1.

Fără Erling Haaland, accidentat, Elijah Adebayo a deschis scorul pentru gazde în prelungirile primei reprize, însă campioana Angliei a întors rezultatul în repriza secundă,