
În contextul pandemiei de coronavirus, Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubritate Iași face un apel la persoanele care nu se află în izolare la domiciliu sau în carantină, dar care utilizează măști de protecție și mănuși. Acestea sunt rugate să nu procedeze la aruncarea lor în containere destinate colectării selective pentru hârtie/carton sau plastic/metal. Măștile de protecție și mănușile se vor arunca în pubelele destinate deșeurilor menajere.
”Deoarece deșeurile selective ajung în stațiile de sortare, unde sunt sortate manual de către lucrători, riscul la care aceștia sunt expuși este unul foarte mare și poate genera un întreg lanț de îmbolnăviri.De asemenea, cetățenii care locuiesc în gospodării individuale și manevrează pubelele de gunoi din curte în fața porții pentru a fi ridicate și înapoi în curte, sunt rugați să utilizeze mănuși de protecție și să dezinfecteze mânerele pubelelor”, se precizează într-un comunicat transmis de Asociația de Dezvoltare Intercomunitară pentru Salubritate Iași.
Țînând cont de măsurile cu caracter excepțional pe care România le-a luat în vederea combaterii răspândirii virusului COVID19, prin hotărârile Comitetului Național pentru Situații de Urgență și prin Decretul nr. 195/2020 al Președintelui României, cetățenii sunt rugați să respecte toate măsurile dispuse de autorități.


