14112018Wed
Last updateWed, 14 Nov 2018 8am



Rezultatele competițiilor de șah din cadrul Olimpiadei Sportului Pășcănean

 CSM a organizat weekendul care a trecut Olimpiada Sportului Pascanean la mai multe discipline sportive. Cea adresata sahului s-a desfasurat sambata, 30 iunie, in foaierul sediului Primariei Pascani si a reunit copii cu varste cuprinse intre 6 si 14 ani. 

 

Competitia s-a desfasurat pe parcursul a 5 runde in sistem elvetian, la sfarsitul acestora fiind desemnati si castigatorii astfel:

 grupa U8

1. Ciobanu Stefan cu 5p

2. Ionescu Daria cu 4p

3.Anton Angelo cu 3p 

 

grupa U10

1.Tatarusanu Eric cu 5p

2.Vaideanu Vlad cu 3,5 p

3.Manciuc Nistor Matei cu 3p

 

grupa U12

1.Berigoi Any-Mary 

2.Nita Andrei-Ioan

3.Sprinceana Ana-Maria

 

grupa U14

1.Rangu Daniel 

2.Ursache George

3.Andrei Alexandru

 

Castigatorii au fost recompensati cu tricouri, cupe,medalii si diplome .

 In cadrul acelorasi manifestari sportive s-a desfasurat si Cupa Institutiilor la Sah, competitie aflata la prima editie, ce a captat interesul iubitorilor acestui sport indiferent de varsta. 

Organizata de CSM Pascani , duminica 1 iulie, tot in foaierul sediului Primariei Pascani, a reunit la start 9 echipe a cate 3 sportivi ce si-au disputat suprematia de-a lungul celor 9 runde organizate in sistem turneu.

Intrecerea a fost una foarte disputata ierarhia stabilindu-se doar in urma aplicarii criteriilor de departajare.

 Echipa Tinerilor Ingineri formata din Pislariu Stefanel-Vasilica, Morariu Adrian si Morariu Daniel a terminat la egalitate cu echipa  Instructorilor formata  din Nita Mirela, Bradateanu Corneliu si Turcu Vasile-Emanoil avand acelasi nr de victorii , criteriile de departajare desemnandu-i pe primii in castigatori. 

Aceeasi situatie s-a repetat si pentru ocupantii locului 3 , echipa West Moldavia terminand la egalitate cu echipa Politiei ambele inregistrand 6 victorii, criteriile de departajare avantajindu-i pe primii mentionati.

Clasamentul final a aratat astfel:

1. Tinerii Ingineri ( Pislariu Stefanel-Vasilica, Morariu Adrian , Morariu Daniel) 7 victorii

2 .Instructorii (Nita Mirela, Bradateanu Corneliu , Turcu Vasile-Emanoil) 7 victorii

3. West Moldavia (Stafie Constantin, Costachescu Gelu,Asofiei Constantin) 6 victorii

4. Politia (Loluta Toader,Bejan Silvestru , Avacaritei Cristian) 6 victorii

5. Pensionarii (Ilade Romeo,Andres Anton, Buzatu Dumitru) 3,5 victorii

6. Pompierii (Taciuc Mihai, Tutu Emanuel, Dragusanu Ioan) 3 victorii 

7. Miron Costin junior (Pirlea Ruben, Ursache Gino, Berigoi Any-Mary) 2 victorii

8 .Primaria (Stanila Iulian, Arsene Costel, Mirt Iacob) 1,5 victorii

9. Electrotermometria (Aionesei Vasile,Palade Gheorghita, Pislariu Damian) 1 victorie

 

Castigatorii primelor trei locuri au fost recompensati cu tricouri, diplome si cupe.

 

 

Add comment

Comentariile care conțin obscenități, atacuri la persoană sau mesaje nepotrivite nu vor fi publicate. În cazul în care unele comentarii injurioase trec de filtrul automat vă rugăm să raportați comentariul prin butonul de sub acesta.

Casino gbetting.co.uk/casino reviews and sign up bonuses.